A villamosmérnök
Szia, örülünk, hogy újra itt vagy!

Tudod, hogy mit csinálnak a villamosmérnökök, akik nem mellesleg kreatív elmék?
Mire ezt a Lépést megteszed, képes leszel
- felsorolni a villamosmérnöki szakma 4 főterületét;
- megnevezni azokat a szakterületeket, amelyeken a villamosmérnök dolgozhat.
Ehhez mindössze 8 percre lesz szükséged.
Először mutatunk valamit a villamosmérnöki kreativitásról.
1. A villamosmérnök a szabad idejében is kreatív
A Schönherz Zoltán kollégium véletlenszerűen fel- és lekapcsolódó lámpáinak ötletéből 18 emelet magas óriáskijelző lett. Az eseményt a Budavári Schönherz Stúdió munkatársai örökítették meg:
Egy ilyesfajta élmény minden esztendőben a BME Villanykari napok (Schönherz QPA) nyitóeseménye. Mellesleg a legjobb kilátás a Rákóczi-híd (Lágymányosi-híd) budai hídfőjéről nyílik.

A villamosmérnök – általában – nem villamost mér, bár előfordulhat, hogy éppen azt is meg kell tennie. No, de a viccet félre téve…
A villamosmérnöki szakmának – hagyományosan – 4 nagy területe van.
2. A 4 nagy terület
A beágyazott rendszerek világa


Beágyazott rendszerek, vagyis adott feladatot ellátó, beépített számítógépek számos helyen működnek. Az általános célú számítógépekkel szemben – ilyen például a személyi számítógép, vagyis PC – egy beágyazott rendszer csupán néhány (de tipikusan egy), előre meghatározott feladatot képes ellátni. Ilyen digitális irányító egységek vannak például a digitális órában, az MP3 lejátszóban, az okostelefonban, az intelligens tévékben, autókban, a háztartási gépekben, az orvosi műszerekben is.
Az infokommunikáció

Az infokommunikáció az informatika és a kommunikáció (távközlés) egységét jelenti. Ez lehet vezetékes (telefon) és lehet vezeték nélküli (WiFi). Az infokommunikációs rendszerek, hálózatok életünk mindennapi részeivé váltak. Milyen eszközök, szolgáltatások tartozhatnak ide? A rádió, a televízió, számítógép-hálózatok, elektronikus levelezés, mobiltelefon, internet, on-line média, és még sok más.
Elektronikai technológia és mikroelektronika

A technológia valamely gyártási folyamat elméleti és gyakorlati részeinek összességét jelenti. Az elektronikai technológia ismerete szükséges ahhoz, hogy egy fejlesztésből termék készüljön, akár sorozatban. Ez a terület foglalkozik az elektronikus készülékek előállítási és szerelési technológiájával is. Ezeken túl ide tartoznak a mikroelektronikai eszközök és alkatrészek, integrált áramkörök. Rendkívüli a fejődés a nanotechnológia területén.
A villamos energetika

A mai kor embere majd minden tevékenységéhez valamilyen eszközt, szerszámot, gépet használ. Ezek működtetéséhez energia szükséges. Erre a célra szinte mindenhol leginkább villamos energiát használunk. A villamos energia termelése, szállítása, tárolása a villamos energetika feladata.
Eddig minden világos? Bontsuk további részekre a 4 nagy területet!
3. Milyen szakterületeken dolgozik a villamosmérnök?
Az eddigiek alapján azt megállapíthatjuk, hogy a villamosmérnök olyasmivel foglalkozik, aminek köze van az elektronikához. Vegyük sorra azokat a szakterületeket, amelyeken te is dolgozhatsz, ha ezt a szakmát (hivatást) választod.
Elektronikai technológia
Az elektronikai technológia nagy területéhez tartozik az elektronikai tervezés és a mikroelektronika.


Beágyazott rendszerek
A beágyazott rendszerek része az automatizálás és a robottechnika.

Infokommunikáció
Az infokommunikáció magában foglalja a számítógép hálózatok, a híradástechnikai eszközök témakörét, információtovábbítást valamint az akusztikai és hangtechnikai berendezéseket.

Villamos energatika
A villamos energetika területe a villamosenergia-termelésétől (hőerőmű, vízerőmű, naperőmű, atomerőmű, szélerőmű, geotermikus erőmű stb.) a villamosenergia-szállításán át (hálózatok, távvezetékek, transzformátorok) a villamosenergia-felhasználásáig (villamos gépek és berendezések az iparban, a mezőgazdaságban, a közlekedésben, a háztartásokban) mindent felölel.

Végkövetkeztetés: az élet szinte minden területén szükség van villamos berendezésekre és villamosmérnökökre.
Ezzel túl vagy az egyik legtöbb információval szolgáló Lépésen. Gratulálunk!
Most gondolkozzunk egy kicsit!